LENKA design 

Click here to edit subtitle

Vylepšení bydlení – začněme od podlahy...

Chcete si vylepšit vaše bydlení, kupujete či přestavujete byt?

Tento blog by vám měl poradit a inspirovat, co vhodného vybrat v dnešní době zahlcené různými materiály, produkty a dekoracemi...

Začneme pěkně od podlahy… 


Nebojte se mýtů, že dřevo není vhodné do kuchyně, a také není dobré na podlahové topení, korek se drolí, do dětských pokojů hlavně kvůli prachu ne koberec, na chodbu kvůli údržbě jedině dlažbu…


Při výběru materiálu nehledíme jen na jeho pevnost, trvanlivost a nároky na údržbu, ale podlaha také vytváří celou atmosféru v prostoru, funkčnost a ergonomii. Podlaha by měla být v souladu se stylem navrhovaného prostoru.


Zamilovali jste se do dřeva, chcete ho mít i na podlaze, ale bojíte se ceny? 


Masivní dřevo je stále více populárnější, jak už v podobě masivních prken, klasických parket či mozaik, a to převážně pro svoji přirozenost a trvanlivost. 


Vysoká cena se řeší vícevrstvenými dřevěnými podlahami, které se dají použít i na podlahové topení. Vícevrstvé podlahy se často liší skladbou materiálu a silou jednotlivých vrstev. Do prostoru s větší zátěží bych doporučila tvrdší dřevo a silnější dýhu. 


Velmi také záleží na povrchové úpravě dřeva. Není lak jako lak a olejováním či voskováním docílíte přirozenějšího vzhledu a omaku. 


Můj typ: Rustikálnějšího povrchu dosáhnete kartáčováním, a také schody se vám nebudou klouzat.

Korek na podlaze je nyní vyhledávanější materiál. 
Především, protože je to zcela přírodní materiál, ale také má veliké plus proto, že je nositelem tepelné a zvukové izolace a spoří nám energii.

Nyní ho najdete v různých dekorech nejen samotného korku, ale i dřeva, kamene, cihel i v různých barvách. Hodí se jak do nejmodernějších interiérů, tak do hotelů i chalup. 

Je vhodný i na teplovodní topení či v kombinaci s vinylem. Povrchová úprava korku je lak, olejování či vosk. 

Zde něco více...Můj typ: Skombinujte korkovou podlahu s doplňky z korku jako např. vázy, květináče, úchytky či židle.


Koberec ať už kusový či metrážový je skvělým doplňkem ke zútulnění pokojů a je zvukovým i tepelným izolátorem. 

Aby vám vydržel, zajímejte se především z čeho je vlákno vyrobeno. 

Mezi nejkvalitnější patří vlna, polyamid a perlon. Také výška vlasu dodá větší životnost a útulnější vzhled.
Můj typ: Pokud se bráníte se celoplošnému koberci v dětském pokojíku, nebojte se alespoň kusového. Vaše dítě to určitě ocení!


Mezi současné velmi populární materiály patří PVC – vinyl

Najdeme ho v podobě originální, barevné až po přírodní napodobeniny i v módním trendu jako kámen, dlažba či korek. Je velmi odolný, plně probarvený, tlumí hluk a má snadnou pokládku i údržbu.

Dá se použít skoro všude, dokonce i do velice namáhavých prostor. Oblíbený je nejen v chodbách a obývacích prostorech, ale i kuchyních a koupelnách. 

Je vhodný na podlahové topení a prodává se v různých formátech.
Více zde...
Můj typ: Máte-li domácího mazlíčka pejska, tak vinyl určitě doporučuji, rýhy od drápků, tam hned tak nenajdete...


Pro milovníky přírodních materiálů, určitě musím doporučit pravý kámen. A když se propojí se dřevem, tak vykouzlí skvělou atmosféru, to pravé místo na relaxaci a zbavení se stresu. 


Působí uklidňujícím a útulným dojmem, je doporučován do interiéru i podle Feng Shui. 


Kámen je velmi odolný, dokáže udržet teplo či naopak chlad a dá se použít i na dekoraci stěn. Vhodný je i na podlahové topení.
Můj typ: Kámen je třeba vybrat dle typu místnosti, záleží na jeho tvrdosti, tloušťce a povrchové úpravě...